Владислав Соха “Простягаю руку дружби всім, хто долучається до фестивального життя міста.”

В рамках фестивалю «Porto Franko», Владислав Соха – координатор фестивалю започаткував першу в Івано-Франківську школу волонтерства з метою об’єднання молоді та росту культури міста.
Влад поділився особистою мотивацією відкриття школи та розкрив секрети відбору волонтерів на наймасштабніший фестиваль міста «Porto Franko 2017»

Як виникла ідея створення абсолютно нової для Івано-Франківська школи волонтерства (добровольців)?
Ідея виникла в процесі роботи над фестивалем  «Porto Franko». Волонтерство це хороший особистий досвід, робота в командах та вміння швидко орієнтуватись в стресових ситуаціях це дуже хороша школа, практика, яку не купити за жодні гроші. Адже волонтери це ядро життя фестивалю. Саме вони творять атмосферу та несуть цінності події в маси.

За яким принципом працює школа волонтерства?
Наша школа не потребує ніяких попередніх знань, вмінь чи досвіду у волонтерстві. Місія занять навчити молодь Івано-Франківська організовувати певні процеси у фестивалях. Проте школа не зобов’язує ставати волонтером фестивалю «Porto Franko». Щочетверга відбуваються зустрічі, на які ми запрошуємо крутих спікерів – організаторів масштабних дійств України. Це такий формат, коли не ми йдемо на фестиваль, а фестиваль приходить до нас. Вони діляться своїми організаторськими знаннями та досвідом, щоб показати, який шлях до свого успіху вони подолали. Ми показуємо те, що фестивалі й мистецтво не є чимось аморфним і далеким від нас. Звичайні люди роблять незвичайні речі – міжнародні фестивалі, які можуть змінити хід історії країни чи міста.

У якому форматі відбуваються зустрічі та яких спікерів очікувати наступних занять?
Навчання відбуваються у неформальній обстановці, щоб кожен почувався розкуто і зміг поставити запитання та поговорити зі спікером. Уже відбулась перша з чотирьох зустрічей з директором фестивалю “Koktebel Jazz Festival”Кирилом Млинаричем, який познайомив присутніх з організованим ним фестивалем, поділився багажем знань про фестивальне волонтерство та дав чітке розуміння поняття “волонтер”. На зустріч прийшли люди, які не мали уявлення, що таке фестивалі. І це дуже круто, що ми несемо свою місію і втілюємо ідею в життя.
Цього четверга буде зустріч з Катериною Янюк (Kyiv International Short Film Festival, Molodist Kyiv International Film Festival), яка готує захопливу тему : “Чи існує ідеальний волонтер?” та детальніше зупиниться на побудові волонтерської команди. Наступні спікери розкажуть, що може дати фестивальне життя місту та яку користь це приносить нашому Івано-Франківську.

У чому полягає важливість школи фестивального волонтерства?
Особисто я хочу добитись того, щоб молодь у своїх соціальних зв’язках передавала з уст в уста інформацію про існування фестивалів. Я хочу запалити в них бажання відвідувати подібні заходи, волонтерити, та створювати щось своє, до прикладу маленький вуличний концерт, а згодом і більш грандіозні події. Я б хотів, щоб політика та будь-яка ворожість не торкались фестивалів. Я взявся за програму з пакетом бажань, бачень та перспектив і маю сміливі стратегічні очікування на 2018 рік.
Чим більше буде конкурентноспроможних фестивалів на ринку, тим вище буде підійматись наша культура. Умовно кажучи, інвестуючи в конкурентів, ми інвестуємо в розвиток мистецтва цілої країни. Ми хочемо об’єднати організаторів і волонтерів всіх можливих великих дійств у Івано-Франківську. Адже волонтери отримують досвід, який вони згодом зможуть вкласти у розвиток інших культурних заходів.

Заявка для лідера волонтерів на «Porto Franko» закривається за лічені дні, яким чином будеш обирати цих людей?
В анкеті охочого брати участь у творенні «Porto Franko» є 2 можливих варіанти – капітан команди чи волонтер. Якщо людина бачить себе лідером волонтерів, то має відповісти лише на два простих запитання – «Які проекти він реалізував?» та «Якими досягненнями, вміннями чи вчинками пишається найбільше?». Також для мене важливо переглянути профіль кандидата у Facebook, де можна легко перевірити, чим цікавиться людина. Наступний етап – жива співбесіда, а згодом розмова з тими, хто може нам зарекомендувати добровольця.
Я ретельно переглядаю заявки, звертаю увагу на профілі у Facebook та вже обрав декілька кандидатур на менеджерів команд. В моїх інтересах розвивати цих людей, щоб пізніше залучити їх до оргкомітету «Porto Franko». Цього року я став координатором без особливого багажу знань, тому що минулого року я навіть не був волонтером на «Porto Franko Gogol Fest». Але мені допомогло спілкування з організаторами інших заходів Івано-Франківська. Я взяв фідбек (відгук, критичний коментар) у волонтерів торішнього «Porto Franko Gogol Fest» та надіслав їм величезну анкету, можливо, з нудними, але вкрай важливими запитаннями. Саме на підставі цього я розробив структуру школи та прописав усі схеми з волонтерами.

Які основні критерії відбору волонтерів на фестиваль «Porto Franko» ?
В анкеті є загальні дані і декілька розгорнутих запитань. Один з найважливіших критеріїв для мене – це розуміння місії «Porto Franko» . Якщо кандидат не може чітко сформувати свою думку щодо інтерпретації місії фестивалю, то як він знайде в собі мотивацію бути волонтером. Волонтер це людина, яка зі своєї доброї волі виконує певні завдання. Оскільки анкети менеджера скоро закриваються, обрані капітани будуть брати участь у наборі своїх команд.

Чому варто ставати волонтером «Porto Franko» ?
Тому що ми даємо ключ до виняткових можливостей. Волонтери можуть відвідувати школу, де ми організовуємо зустрічі з крутими спікерами. Також перед самим фестивалем будуть проводитись інтенсивні навчання, бо волонтерам потрібно буде пірнути у всі виконавчі та організаційні процеси. Добровольцям буде забезпечена атрибутика, обід і вільний вхід на всі заходи. Бувають фестивалі, де всі дні поспіль волонтер перебуває на одній локації. Цього року, завдяки ротації п’яти команд та десяти локаціям, ми зможемо забезпечити всім волонтерам перебування у кожній точці фестивалю. Це унікальна можливість бути не просто свідком якоїсь історії, а стати учасником, залишитись в інформпросторі фестивалю і потрапити у середовище, яке буде сформоване на базі школи волонтерства та «Porto Franko» . Досвід волонтерства цінується у всьому світі, і мій рідний Івано-Франківськ не виключення.